استاپ موشن در کرج:

استاپ موشن در کرج: استاپ موشن (Stop Motion) یکی از تکنیک های انیمیشن (پویا نمایی) است که در آن یک شی یا مدل ثابت که می تواند عروسک، نقاشی، لوگو، نقاشی و غیره باشد که با تصویر برداری پی در پی و کمی تغییر، حرکت می دهند و با دوربینی که ثابت واقع شده است از هر فریم عکس برداری و یا فیلمبرداری می کنند.

حرکت فریم ها
حرکت فریم ها

نمایش فریم ها با سرعت زیاد باعث می شود تا اجسام در حال حرکت به نظر برسد؛ سپس از پشت سر هم قرار دادن تصاویر این حرکت های فریم به فریم تصویر حرکت القا می شود.

تاریخچه استاپ موشن :

استاپ موشن
استاپ موشن

اولین تاریخچه استاپ موشن استفاده از تکنیک های استاپ موشن در دوره ی آغازین تاریخ سینما زمانی که آلبرت اسمیث و جیمز استورات بلکتون در سال 1898 سیرک هامپتی دامپتی را به این  شیوه ساختند شروع شد؛ 35 سال بعد از آن آمریکا تولید انیمیشن های استاپ موشن را شروع کرد و آغازگر این جریان شخصی به نام ویلیس اوبراین بود.

هم اکنون استاپ موشن پس از گذشت 118 سال  استاپ موشن از محبوبیت فراوانی برخوردار است وفیلم سازان بزرگ به ساخت اینگونه آثار می پردازند.

آثار برگزیده از استاب موشن ماری و مکس را در سال 2009 به کارگردانی آدام الویت ساخته شد را می توان نام برد.

پیکسلیشن و کلیمیشن

انیمیشن استاپ موشنی که از آن مدل های انسانی استفاده می شود پیکسیلیشن نام دارد؛ معمولا برای راحتی و سهولت  شکل دادن به اشیا یا کاراکتر ها  از گل رس و یا خمیر  استفاده می شود که به این نوع استاپ موشن انیمیشن خمیری یا کلیمیشن خمیری گفته می شود.

کلیمیشن
کلیمیشن

رعایت نکات در ساخت استاپ موشن :

  • استفاده از تکنیک تهیه ی یک مجموعه از تصاویر ثابت که قبل از تبدیل شدن به سکانس فیلم در صحنه ی هر یک از آن ها تغییرات لازم اعمال شده باشد.
  • استاپ موشن آماده شده بایستی قادر به القا توهم نوری در بیننده باشد که بیننده تاخیر آهسته ای در دیدن تصاویر تجربه کند، چشم ها در فواصل بین تصاویر ثابت به طور طبیعی پلک می زنند وتوهم حرکت تصاویر در مغز ایجاد میگردد.
  • نیاز داریم زمان را دقیق برای هر حرکت ویژه آنالیز کنیم در انیمیشن استاپ موشن نور پردازی بسیار حائز اهمیت است . تولید کننده با نور، نقاشی و رنگ آمیزی می کند. صحنه و کاراکتر به تنهایی از بیان و حالت احساسی داستان را بیان می کند .

استاپ موشن در دنیای کودکان

ابتدای دهه شصت میلادی زمانی بود که ساخت فیلم ها و مجموعه های استاپ موشن آغاز شده و تا به امروز به یکی از محبوب ترین وموفق ترین مجموعه های استاپ موشنی می توان به پت ومت pat & mat  و والاس گرومیت Wallace and Gromit و بره ناقلا shaun the sheep اشاره کرد.

استاپ موشن خمیری بره ناقلا
استاپ موشن خمیری بره ناقلا

محبوبیت و موفقیت های این مجموعه ها باعث شد فیلم های بلند استاپ موشنی ساخته شود و به فروش قابل تو جهی دست یابد.

فیلم پارک خالق مجموعه آثار والاس و گرومیت و بره ناقلا یکی از موفق ترین فیلم ساز های این سبک است او چهار بار موفق به دریافت اسکار شد.

ساخت استاپ موشن با نرم افزار اسمودو

استاپ موشن با نرم افزار اسمودو
استاپ موشن با نرم افزار اسمودو

اسمودو نرم افزار جدیدی است که با تمرکز بر ساده کردن پروسه ساخت انیمیشن درست شده است .

این نرم افزار تا مدتی به صورت گسترده در بازار وجود نداشت . اما تا اوایل سال 2019 در دسترس عموم به مرور قرار گرفت .

استودیوهای انیمیشن سازی می توانند از این نرم افزار های برای ساخت انیمیشن های استاپ موشن خود استفاده کنند.

اسمودو با ترکیب کردن روش های قدیمی ساخت استاپ موشن و همچنین افزایش سرعت ساخت انیمیشن شده است .

اسمودو چگونه کار می کند.

اسمودو شبیه تکنیک کلاسیک استاپ موشن است با این تفاوت که انعطاف پذیری بیشتری دارد و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. در روش قدیمی استاپ موشن، انیماتور با تعداد زیادی عروسک های خمیری که شخصیت های انیمیشنی را تشکیل می دهند کار می کند و باید در هر فریم علاوه بر تغییر دادن میله های فلزی مخفی داخل عروسک ها جای خودش را هم در مقابل صحنه موجود یا صحنه طراحی شده برای قرار دادن کاراکتر های استاپ موشن برای فیلم برداری تغییر دهد.

سپس از حرکاتی که به وسیله تغییر پوزیشن در عروسک ها حاصل می شود فیلم برداری می کند .

روش های قدیمی ساخت انیمیشن استاپ موشن انیماتور باید تعداد زیادی عروسک با مفاصل متحرک با عروسک های خمیری درست کند واز حرکت پی در پی حرکات آن ها در فریم ها آن ها در فریم های مختلف فیلم برداری کند تا یک حرکت منطقی به دست آورد .

اما در اسمودو یک عروسک مفصل دار جایگزین همه آن عروسک ها می شود.

این تکنولوژی مدرن نشانه های رنگی روی میله های فلزی نصب هستند که می توانند به راحتی تغییر حالت دهند.

بعد از آن تغییرات حاصل از حرکات پاپت های عروسکی به یک نرم افزار سه بعدی منتقل می شود و در نتیجه انیماتور می تواند کل حرکات پاپت را در صفحه ای انجام دهد.

“تیم تخصصی ژینو سفارش شما را درزمینه استاپ موشن در کرج می پذیرد.”

Tagged with: